Mis tegelikult sääski ligi meelitab ja eemale peletab?

Mis tegelikult sääski ligi meelitab ja eemale peletab?

 

Tihti on kuulda inimesed ütlevad: “Mul on vist magus veri, et sääsed mind nii armastavad”.

Mis tegelikult aga hoopis sääski ligi meelitab?

 

Sääski meelitavad ligi teatud lõhnad, nt toidulõhnu tunnevad nad 50 m kaugusele. Paljusid putukaid meelitab inimese poolt välja hingatav süsihappegaas. Higilõhn kutsub ligi peamiselt verdimevaid liike ning just nimelt inimese lõhn on eriliseks tõmbenumbriks vähemalt kahele sääseliigile. Vereimejad on vaid teatud sääseliikide emasloomad ning verejanuliseks muutuvad nad alles pärast viljastumist. Enne seda toituvad nemadki taimemahladest nagu isased. Verest saadavad toitained on vajalikud munade arenemiseks.

Ligimeelitavad lõhnad:

  • Süsihappegaas.
    Eritad süsihappegaasi rohkem, kui oled trenni teinud või sul on lihtsalt palav. Süsihappegaasi eritab ka põlev küünal, sestap tasub seda kasutada sääskede kõrvalejuhtimiseks.
  • Piimhape.
    Seda eraldub higisse rohkem trenni tehes või kui oled söönud soolaseid või kaaliumirikkaid toite, nt banaanid (sääskede erilised lemmikud), kartul, apelsin, spinat, rosinad, täisteratooted jt. Nii et veetes aega kohas, kus on palju sääski, tasub neid vältida ja pärast sportimist kohe duši all käia.
  • Lille- ja puuviljalõhnad.
    Neid levitavad näiteks kosmeetikumid, mida oled kasutanud – dušigeel, šampoon, parfüüm, aga ka riiete pesuloputusvahend.
  • Niiskus.
    Sääski meelitab ligi juba väike hulk vett, nt niisked taimed. Seisev vesi on neile ka ideaalne paljunemiskoht. Nii et järve äärde pole õhtul just kõige mõistlikum piknikule minna.
  • Tumedad riided.
    Kanna heledaid ja pikkade käiste ning säärtega riideid.
  • Higi.
    Inimese kehalõhnad muutuvad elu jooksul. Täiskasvanud inimese ja lapse higi koostis on erinev, teismeeas näärmed muutuvad ja sinna asuvad elama bakterid. Laste lõhn on tunduvalt nõrgem ja lastel eritub vähem higi kui täiskasvanutel. Uuritud sääseliigid hammustasid imikuid ja väikelapsi harvem.

Seega parim viis sääskede peletamiseks on kasutada lõhna, mis neile ei meeldi või meelitada nad endast eemale asetades sinna midagi, mis neid ligi tõmbab.

Mis neid eemale peletab:

  • Suits, tuul (jahe õhk, ventilaator), küünlad, viirukid. Samas õues istudes pole aga küünlaid ja viirukeid mõtet kasutada, kuna nende lõhna pole tuule käes tunda.
  • Vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill, mitte vanilliin. Lahjenda vees ja piserda endale peale või sega vanilli oliiviõlisse ja õlita end sisse.
  • Tavaline äädikas, õunaäädikas – lahjenda, pane spreipudelisse ja muudkui pihusta.
  • Küüslauk.
  • Nelgiterad, mida võid aeg- ajalt mudida, et neist lõhna eralduks.
  • Salvid, mis sisaldavad mentooli ja eukalüpti jt. sarnaseid.
  • Saialill, lavendel, piparmündid, naistenõges jt. Soovitatakse neid istutada terasside ja verandade äärde, et teha nö. looduslikku barjääri või too need vaasiga/potiga lauale.
  •  Eeterlikud õlid, mis putukaid sh sääski eemale peletavad.
  • Sidrunheina puhas eeterlik õli on looduslik abivahend, mis aitab tõrjuda sääski ja teisi putukaid. Sidrunheina tuntakse kui üht vanimat peletajat, leidub mitmetes vanaegsetes putukatõrje retseptides.

Laste peale võid pihustada raudrohust, rosmariinist või mõnest muust putukaid tõrjuvast taimest tehtud teed. Nende higi on leebem ja nii tugevaid vahendeid kui täiskasvanutele üldiselt vaja pole. 

Ise sääsetõrjevahendit valmistades pea kindlasti meeles, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Üldlevinud retseptid sisaldavad eeterlike õlisid, vett ja alkoholi.

Eeterlikud õlid:

Parimad looduslike putukatõrjeomadustega on neemipuu-,  sidrunheina-, sidruni- eukalüpti-, lavendli-, kaneeli-, kastoor-, rosmariini-, seedri-, piparmündi-, nelgi-, geraaniumi-, tüümiani-, soja-, nelgi-, küüslaugu-, männi-, basiiliku-, köömne-, teepuuõli jt. Ka võib ise teha õlisid raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest jt.

Eeterlikes õlides kasutatud taimi võib tarvitada sääskede peletamiseks ka muul moel, näiteks sidrunheina ükskõik millises vahendis – küünlana, viirukina, kreemis.

Lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli. Teisi lahjenda baasõliga või tee segu alkoholist ja veest.

Samuti hoidu eeterlike õlide kasutamise liialdamisega, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Mõistagi väldi eeterliku õli kandmist silmade ümbrusse või katkisele nahale.
Kindlasti kasuta puhast eeterlikku, mitte aroomiõli.
Tea, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap on tark vahendit proovida enne nahal väiksemal pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal.

Kui eeterlikku õli käepärast võtta pole, kuid leidub värskeid taimi nagu näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti, siis võid hõõruda neid otse nahale, samuti purustada ja keerata kaelarätiku sisse ning panna kaela või käe ümber.

Sääsekuppude jaoks on ideaalne teepuu ja saialilleõli, nelgiõli, sidrunhein jt. Lisaks jahutava efektiga vahendid (mentooli või eukalüpti sisaldavad geelid- kreemid) või taimed (nt sidrunhein). Kuivatavad vahendid (soolad, söögisooda veega, happed- sidrun, laim). Hoidu kratsimisest, et vältida põletiku tekkimist.

Kui ise vahendit teha ei taha, siis leiad loodusliku putukapeletaja meie e-poest!

 

Allikas: Reial.ee

Lehel kasutatakse küpsiseid